O nás

Amfiteáter vo Východnej skôr prežíval a hybernoval

Ožil len raz ročne pri príležitosti folklórneho festivalu, inak ostával pustým a nevyužitým priestorom, a to i napriek tomu, že Východná má dokonalé umiestnenie priamo pod Tatrami. Naším hlavným cieľom bolo oživenie areálu pomocou podujatí, ktoré budú realizovateľné z dlhodobého hľadiska a stanú sa tak jeho súčasťou.

ŽIVÝ FESTIVAL FOLKLÓRU

Každý folklórny festival je svojím spôsobom živý, ale chýba mu to podstatné – interakcia. Diváci sa pozerajú na umelcov z diaľky, poprípade s nimi pospevujú a podupkávajú nohami, ale do programu sa nijako nezapájajú. A tak nám pred štyrmi rokmi napadlo zorganizovať naozaj živý festival. Taký, kde sa účastníci od rána do rána môžu zapájať do kurzov, tancovačiek a domov odchádzať s pocitom, že nielen niečo videli, ale sa aj naučili.

Až 90 % programu Rozhybkosti spoluvytvárajú návštevníci!

Dnes sa síce konajú veľmi úspešné tanečné domy, rôznorodé kurzy či tanečné tábory, ale v čase, keď sme začínali organizovať Rozhybkosti, boli sme jediný letný festival, ktorý sa zameral na interaktivitu návštevníkov. Až 90 percent programu tvoria živé aktivity ako kurzy spevu, hudby, remesiel, a to na rôznych úrovniach. Každý účastník sa tak zapojí priamo do diania a domov odchádza s úplne iným zážitkom. Ďalšou dôležitou a špecifickou črtou festivalu je vyučovanie pôvodných a pravdivých verzií ľudového tanca, hudby a spevu, respektíve čohokoľvek, čo program ponúka. Naši vynikajúci pedagógovia dokážu veľmi dobre analyzovať historické audiovizuálne záznamy a okrem toho ich, samozrejme, dokážu aj veľmi dobre naučiť v uvoľnenej atmosfére a zábavnou formou.

V súčasnosti okrem Rozhybkosti existuje aj Národný Tanečný dom ako zimný interaktívny festival tRadovania. Tento indoorový festival tradičnej kultúry v jej mnohorakých podobách organizujú v Bratislave Dragúni. No a my, tím festivalu Rozhybkosti, už teraz makáme na ročníku 2019, kedy oslávime 5. narodeniny a pri tejto príležitosti pre vás chystáme krásne prekvapenia. Tešíme sa na všetkých folklór milujúcich návštevníkov a na roztancované davy. Lebo na Rozhybkosti je to tak. :)

Vlado Michalko

Festival Rozhybkosti sme založili v roku 2015

Vladimír Michalko - Alfréd Lincke - Jakub Filipko - Miroslav Sakáč

„Cieľavedomé rozvíjanie nášho prirodzeného vzťahu k ľudovej kultúre a tradíciám považujem za pekné a dôležité. Najmä ak sa deje s rešpektom, úprimne a nenútene. Ďalším aktivitám spojeným s oživením areálu amfiteátra Dobrá Východná preto želám len to najlepšie.“
Ivan Ježík, Voices

Sledujte nás